Ingredients
-
800 - 1000 грама Брашно
-
250 мл Прясно мляко
-
250 мл Олио
-
250 мл Вода
-
3 супени лъжици Захар60 грама
-
1 супена лъжица Сол15 грама
-
1 кубче жива мая или 1 пакетче суха мая Dr. Otker 10 грама Мая
Directions
Как се прави памук погача
Памук погачата е една лесна и страхотна питка без яйца. Използва се само един жълтък за намазването на погачата преди да се изпече.
Както всички знаем за питките ни трябва малко повече време в кухнята. Но крайния резултат оправдава времето, прекарано в кухнята. Тези рецепти като памук погача например са се предавали от нашите прабаби, баби и майки и са оцелели през вековете.
Българската погача
Погачата е вид хляб, който е много популярен в балканските страни като България, Македония, Сърбия, Черна гора, Хърватия, Гърция и дори Турция.
Погачата в България се приготвя по хубави празници като Великден и Коледа и за редица важни поводи в живота на човек.
На сватбата свекървата посреща булката и младоженеца и ги захранва с питка и мед за да им е сладък живота. Погача се прави и за така наречения ритуал „Разчупване на погача“ над главите на младоженците. Вярва се, че който вземе по-голямото парче ще командва в семейството. Колкото трохи паднат над главите на младоженците, толкова деца ще има в дома.
При раждането на дете, на 40-тия ден се прави сладка питка. Ходи се на църка и се чете молитва за здраве за майката и бебето. В дома се канят само жени, които отправят своите благопожелания към детето. Върху питката се слага бяла кърпа и се събират монети. Връзва се здраво, нито много стегнато (за да не е стиснато детето), нито много хлабаво (за да не е с широки пръсти) и се вдига на високо за да стигне на високо и в живота. Погачата се чупи над главата на майката и бебето и се раздава на гостите за здраве.
При прохождането на дете отново се прави погача и така наречения прощъпулник. Детето трябва вече да прави самостоятелно уверени крачки. Нареждат се предмети, всеки от които се нарича за определена професия. Постила се бял чаршаф и се търкулва погачата към предметите за да може детето да тръгне след нея. Вярва се, че предмета който избере ще определи неговия професионален път или насоката, по която ще поеме.
Погача се прави и за освещаване на нов дом или някаква друга важна придобивка в живота на човек.
Общо взето стигаме до извода, че в България погачи се правят предимно по хубави поводи. Затова скъпи читатели от сърце Ви желаем да имате поводи за повече погачи във Вашия живот.
Благодарим за рецептата от сърце на Надето, специалиста по погачите. Тя ни зарадва за своя имен ден Вяра, Надежда и Любов и сподели с нас тази супер вкусна и пухкава погача.
Трябва да влезете с профила си или да се регистрирате за да отбележите тази рецепта като любима.
Steps
1
Done
2 минути
|
Мая за погачатаАко използвате суха мая на Dr. Otker само я добавяте към брашното. |
2
Done
30 минути
|
Замесване на тестото за погачатаВ голяма купа изсипвате маята и към нея прибавяте 3 супени лъжици захар и 1 супена лъжица сол. 250 милилитра вода се слага на котлона да заври. След като заври към нея се добавя студеното прясно мляко. Двете се изсипват в купата и се добавя олиото. Всичко се бърка с дървена лъжица. Докато бъркате постепенно се добавя брашно, колкото поеме докато спре да лепне тестото. Тестото трябва да остане меко. То се разделя на две големи топки. Всяка се разточва под формата на кръг или като пица. С чаша изрязвате малко кръгче в центъра на кръга. |
3
Done
1 час и 30 минути
|
Оформяне на погачатаПърви вариант за нареждане на погачата Втори вариант за нареждане на погачата В тавата се слага хартия за печене и върху нея се нарежда погачата. Оставяте погачата да втаса на стайна температура за 1 час или във фурната на 50 градуса с вентилатор отгоре и отдолу за 30 минути. Намазвате отгоре с жълтък и печете на вентилатор на 180 градуса за 30 минути или на 160 градуса за 40 минути. |