Чиа – новата супер храна!
Чиата е цъфтящо растение, но за разлика от другите подобни на нея не се използва заради силния си аромат, а заради ценните и семена. Латинско наименование на чиата е Salvia hispanica или Salvia Columbariae. Семената от чиа са два вида – бели и черни. Отглежда се предимно в Мексико, Централна и Южна Америка и Австралия. Днес чиата е неизменна част от здравословния начин на живот и може да я намерите във всеки био магазин в Европа.
Чиата е изпoлзвана още в древните цивилизации. В превод думата „Chia“ означава „сила“. 3500 г. преди Христа войните на маите и ацтеките са оцелявали месеци наред на походи, носейки със себе си само семена от чиа. Те са вярвали, че семената от чиа им дават супер сила и издръжливост. Това може би се дължи на факта, че чиата съдържа редица полезни микроелементи, които човек трудно би си набавил от други хранителни продукти.
Какво съдържа чиата?
Семената от чиа съдържат големи количества калций, магнезий, цинк, калий, желязо, витамин С, А и Е, Омега 3 мастни киселини, наситени мастни киселини и фибри.
Да обобщим накратко! Две супени лъжици семена от чиа на ден, накиснати в малко вода за 10 минути ще дадат на организма ни енергия и сила и ще му набавят така полезните минерали, фибри и аминокиселини.
Какво въздействие има чиата върху организма ни?
- Стимулира имунната система и устойчивостта на организма на вредни влияния
- Подобрява работата на стомашно-чревния тракт
- Стабилизира кръвното налягане
- Съдържа голямо количество антиоксиданти
- Оказва благоприятно въздействие върху умственото развитие, паметта и нервната система
- Помага за намаляване на лошия холестерол и сваляне на излишните килограми
- Има противовъзпалително действие
- Подпомага поддържането на здрава кожа и коса и подсилва костната система
- Намалява риска от сърдечно-съдови заболявания
- Дава енергия и тонус на организма
Как да използваме чиата в нашето забързано ежедневие?
Чиата може да бъде използвана по многобройни начини без да ограничаваме въображението ви разбира се. Семената от чиа не съдържат глутен и са нискокалорични. Нямат конкретен мирис, което позволява да бъдат комбинирани в различни ястия без да променят вкусовите им качества. Дневната препоръчителна доза е 2 супени лъжици чиа, накиснати в малко вода. Чиата е известна със способността си да абсорбира водата и увеличава обема си до 13 пъти.
- Като бърза любима закуска
Може да смесите набъбналите семена от чиа с кисело или прясно мляко, плодове, ядки, зърнени закуски и мюсли. Ако не сте фенове на закусването рано сутрин, бихте могли да си приготвите чаша топъл чай или да я прибавите към Вашия фреш или смути, незаменим старт на деня.
- Заместител на яйца
В готварството чиата дори бива използвана като заместител на яйцата. Ако накиснете 1 супена лъжица чиа в 4 супени лъжици вода това може да замести като консистенция 1 яйце във вашата вкусна рецепта.
- Десерти и тестени изделия
Семената от чиа днес масово се използват за вкусни и здравословни пудинги и шейкове с комбинация в различни сезонни плодове, които са едновременно полезни и нискокалорични. Голяма популярност придобиват и бисквитките с чиа и всякакви други импровизации на кейкове и торти с чиа. Вижте в категория Десерти нашето предложение за здравословни бисквитки с чиа и ленено семе.
Само 10 минути на ден и добавянето на чиата към част от дневното ви меню биха могли да ви осигурят необходимия прием на минерали, витамини, омега 3 мастни киселини и да подобрят начина ви на живот и състоянието на организма. Звучи лесно нали?
Живейте здравословно и бъдете щастливи!
Трябва да влезете с профила си или да се регистрирате за да отбележите тази рецепта като любима.